Sa tahad tunda elust rõõmu, kuid tunned, et oled omadega ummikus? Enesearegukoolitus on mõeldud kaassõltlastele; inimestele, kelle elu on mõjutanud pereliikme sõltuvus.

Oodatud on sõltuvushaige täiskasvanud lapsed, eelmised ja praegused elukaaslased, kes soovivad kogeda rohkem sisemist tasakaalu ning alustada tervenemist kaasssõltuvusest ja suhtesõltuvusest.

Suhtesõltuvus esineb sageli koos kaassõltuvusega. Sõltlase täiskasvanud lapsed on harjunud palju kannatama. Seetõttu püsivad nad kaua suhetes kus esineb sõltuvusi, petmist, väärkohtlemist või liiguvad halvast suhtest halba suhtesse.

Kui sa ei ole kindel, kas 12 sammu grupp sulle sobib, siis küsi enda käest: Kuidas on tema joomine ja tarvitamine mõjutanud minu elu? Kas ma kardan üksida jäämist rohkem kui hoolimatut kohtlemist?

Kas sinu igapäevane elu kodus on häiritud, sest:

 • lubadused ja kokkulepped ei kehti
 • ühised üritused ja tegevused jäävad ära
 • valitseb pingeline õhkkond
 • finantsprobleemid ja võlad kasvavad

Kas sa saad kodus eluks vajalikku emotsionaalset toetust või sa pigem:

 • surud tunded alla ja teed näo, et sulle ei lähe korda see mis toimub.
 • tunned, et sinust ei hoolita ja sa ei ole oluline.
 • süüdistad ennast, elu, teisi inimesi selles, et tema tarvitab ja joob.

Kas sa kasvasid üles pereliikmega, kes kuritarvitas alkoholi või teisi aineid?

Kui sa oled lapsepõlves elanud koos sõltlasega, siis on see jätnud sinu ellu jälje. Mõnikord on jälg väga selge, mõnikord peidetud. Isegi mõned aastad kestnud elu koos ettearvamatu inimesega mõjutab isiksuse kujunemist, valikuid ja käitumismustreid nii, et sellest areneb välja kaassõltuvus.

12 sammu grupp sobib sulle, kui:

 • sa oled tema tarvitamise tõttu sageli solvunud, tüdinud, ärritunud.
 • sulle ei meeldi perekondlikud üritused, sünnipäevad, sest sa muretsed ette tema käitumise ja tarvitamise pärast.
 • sa vaikid maha, korraldad asju ümber, valetad kui vaja, et aidata temal hakkama saada joomise/tarvitamise tagajärgedega.
 • sa tunned, et annad rohkem kui vastu saad.
 • sa tunned end süüdi, kui tahad öelda EI või väljendada oma vajadusi.
 • sa jätad üritustele, kooli, tööle minemata, et olla kindel, et ta ei hakka tarvitama.
 • sa tahad palju rääkida sõltlasega tema probleemidest.
 • sa eelistad viibida kodust eemal selle asemel, et temaga koos aega veeta.
 • sa usud, et kõik saab korda, kui tema lõpetab joomise.

Koolituse programm on üles ehitatud 12 sammu põhimõtteid ja sisu silmas pidades. Programmi eesmärk on ümber kujundada kaassõltuvusele omased mõtlemis ja käitumisharjumused. Kesksel kohal on jagamine, suuline ja kirjalik enesereflektsioon, 12 sammu sisu arutelu, sotsiomeetria, eneseteadlikkust arendavad harjutused, mindfulness meditatsioon, hingamisharjutused. Teooria ja praktika on omavahel seotud, et iga osaleja saaks kogeda ja mõista enda sisemaailmas toimuvat. Kasuks tuleb inglise keele oskus.

Grupi suurus 8 – 9 inimest

Grupikohtumiste vahel – kohtumised paarides või kolmikutes, materjali arutelu, kirjalik enesereflektsioon, „ Language of Letting Go“ lugemine, enesehoolekanne.

12 sammu programmi käigus õpime

 • lahti laskma ja eemalduma
 • ausat eneseväljendust
 • enesekehtestamist
 • märkama ja mõistma oma tundeid ja vajadusi
 • oma vajaduste eest vastutama
 • ennast väärtustama ja aktsepteerima
 • usaldama elu
 • märkama ja väljendama oma piire

Koht: Koolitus toimub Tallinnas. Koht ja täpsed kuupäevad on praegu veel lahtised

Huvi korral kirjuta mulle: kert@hingamistuba.ee 

Intervjuu. Enne registreerimistasu ülekandmist soovin kõigi osalejatega kohtuda. Intervjuu kestab 1 tund. Kohtume Hingamistoas, Kauba 10-1, Tallinn. Intervjuuks registreerimine: 50 66554, kert@hingamistuba.ee.

Koolitaja on Kert Grünberg, Recovery and Life Coach, kaassõltuvusnõustaja, kogemusnõustaja ja holistiline regressiooniterapeut

Loe Kerdi tutvustust: https://www.hingamistuba.ee/minust/

Soovitav kirjandus: „ Language of Letting Go“, ” Minuga ei lähe iialgi nii”, „ Kaassõltuvusest vabaks“, „Armastades sõltlast“, “Jõehobu elutoas“, „Jõehobu töökohal“, “Naised, kes armastavad liiga palju”  „Vaimne ja emotsionaalne vägivald“, „Pane paika oma piirid“, „ Emotsionaalselt ebaküpsete vanemate pärand“.

Enne koolitust on soovitav lugeda läbi vähemalt üks kaassõltuvust puudutav raamat, näiteks ” Minuga ei lähe iialgi nii”. Kui soovid hinnata oma olukorda:  www.hingamistuba.ee/kaassõltuvus saab teha kaassõltuvuse testi. Loe kaassõltuvuse individuaalprogrammi kohta, kui sul on soov juurde võtta individuaalseansse.

Eelmiste kursuste tagasiside:

“Arvan, et liikusin suure sammu enda eesmärgile lähemale. Kursuse jooksul oli vaja pidevalt endasse vaadata ja see aitas jõuda lähemale olulisele ja välja sõeluda ebaolulise. Soovitan kindlasti seda kursust teistele kuna see on väga põhjalik ja selle vältel saab läbi teha märgatava arengu”

Minu eesmärk täitus ja rohkemgi veel. Paarilisega kohtumised oli nö kirss tordil. Väga vajalik ja kasulik oli jagamisega süvitsi minna, sarnaseid probleeme vaadelda, saada ükstiselt inspiratsiooni. Individuaalne töö: see hoiab ree peal ja distsiplineerib. Korrastab, loob süsteemi, aitab luua harjumusi. Suur aitäh Kert, et sa neid meile andsid!”

” Olen suures osas saanud tagasi enda elurõõmu ja usu, et ma juhin oma elu ise. Minus on tekkinud usk, et ma olengi väärt armastust”

“Grupikogunemiste juures meeldis see, et mulle ei tuntud kaasa ja ei antud hinnanguid. Tekkis avatud ja usaldav õhkkond, mis soodustas aktsepteerimist ja julge olemist.”

Sain tohutult teadlikumaks sellest, mis mind piinas – miks ma olen selline, miks mu elus probleemid korduvad jne. Grupikogunemised olid väga olulised. Tekkis usaldusväärne õhkkond, mida muidu on elus väga vähe. Sellele pani aluse oma lugude jagamine. Paarilisega kohtumised aitasid minna sügavuti. Kerkisid teemad, mida muidu poleks käsitletudki. Hea, et paarilised vahetusid.

Koolitus täitis kõiki minu eesmärke. On ääretult kahju, et see läbi saab. Kogesin seda, kuidas iseendast rääkimine ja enda avamine tekitas grupiliikmete vahel lähedust ja hoolivust. Teiste lugude ja kogemuste kuulamine oli nagu peeglisse vaatamine, pani mind ennast ausalt nägema ja mõistma.”

Aitäh Kert! Sul on enda elu näitel väga õpetlikud lood. Sa oled elav eeskuju, hea inspiratsiooniallikas, kuidas terveneda ja sellega teadlikult toimetada. Teed tähelepanuväärset tööd.”