Miks on inimesed on sageli üleväsinud, masenduses, ärevad, rahulolematud või pettunud? Enamasti on põhjuseks puudulikud piirid.

Piirid on vajalikud kõikides suhetes, sest nad väljendavad seda kes me oleme. Kui sa enda mõtteid ja tundeid või vajadusi ei taha väljendada, siis oled sa paljude inimeste jaoks nähtamatu. Sulle võib tunduda, et teised sõidavad sinust üle ja sa tõmbad ligi omakasupüüdlikke inimesi. Kui meie piirid on liiga jäigad, siis tahame et teised teeksid asju just nii nagu meie õigeks peame. Kui nende käitumine ei vasta meie ootustele, siis oleme pahased ja solvunud. Kui meile tundub, et teine inimene on mingis valdkonnas meist nõrgem ja saamatum, siis võime hakata tema asjade eest liiga palju vastutama. Meil tekib selle täiskasvanuga laps-vanem suhe ja sellega soodustame tema abituse jätkumist.

Mõned näited nõrkade piiride kohta:

Sa oled nõus teisi aitama, siis sa tegelikult ei taha seda teha.Sa ütled JAH asjadele, mis ei lange kokku sinu väärtustega või sul pole raha ja aega, et neid asju teha.

Sa lased endaga halvasti käituda ja ei näita seda kuidagi välja. Sa kurdad seda mõnele inimesele kuid ei võta midagi ette, et olukorda parandada.

Sa kardad kriitikat, konflikti ja eemale tõukamist ja see ei lase sul seada piire. Sa lähed kergesti kaasa teiste vajadustega ning kohaned nende eluga.

Kui sul on nõrgad piirid, siis sa ei tea täpselt kus sa algad ja lõped. Sa võtad vastutust asjade eest, mis tegelikult ei ole sinu vastutada. Näiteks võid sa tunda end süüdi, kui kellegi on paha tuju ja sa hakkad seda parandama.

 Kui sinu piirid on liiga jäigad, siis sa ise ei pruugi seda märgata, sest sa oled piisavalt enesekindel. Ometi tekib sul sageli konflikte, sest teised ei tee asju nii nagu sulle meeldib. Mõned näited:

Sa oled väga tundlik kriitika suhtes ja sul on endale väga kõrged ootused. Selletõttu lõikad sa inimesed kergesti enda elust välja, et päästa end häbistamisest. Sa ei anna suhetele teist võimalust.

Sulle ei meeldi enda kohta jagada isiklikku informatsiooni ja sinu suhted on pinnapealsed. Võib olla lood sa suhteid, kus sinu juurde tullakse rääkima oma muresid, kuid sina enda asju kunagi ei jaga.

Sina tead kuidas asju tuleb õigesti teha ja kuidas asjalood on. Kui teised arvavad teistmoodi, siis sa nendega enam ei suhtle või paned neile sildi külge.

Kui me hakkame end teistest mingil põhjusel eraldama, siis me ehitame enda ümber nähtamatud müürid, mille sees on üksildane elada. Võib tekkida palju sundmõtteid, sest oleme tõuganud teised endast eemale ja meil ei ole võimalust enda mõtteid ja oletusi kontrollida.

Mulle meeldib Nedra G. Tawwabi definitsioon piiride kohta: „Piirid on ootused ja vajadused, mille täitmine aitab sul tunda end turvaliselt ja mugavalt“.

Piirid näitavad teistele, kuidas me tahame, et meiega käitutakse. Teised inimesed ei oska ise ära aimata seda, mis meie sees toimub. Sellepärast tuleb piire väljendada, tuleb rääkida teistele oma mõtetest ja tunnetest, vajadustest ja eelistustest. Kui teised neid halvustavad, siis on see märk, et nad ei austa sind ja sul ei ole turvaline. See teadmine annab sulle võimaluse oma suhted üle hinnata, kas ja mida enda käitumises muuta ja kuidas pakkuda endale turvalisemat keskkonda.