Kaassõltuvus

Kaassõltlane on hea südamega ja väga tubli inimene. Talle meeldib üle kõige teisi aidata ja igal pool vajalik olla, mille tõttu tunneb ta end lõpuks kurnatuna ja pahurana.

Kaassõltuvus ei ole kunagi ainult ühe inimese süü või vastutus. See kujuneb alati välja suhetes teiste inimestga.  Kaassõltuva inimese elus on sageli suhted, kus mõlemad pooled hakkavad sõltuma üksteisest ebatervelt ja ennast

Kaassõltuvus on mitmetahuline käitumismuster, mis hõlmab erinevaid omadusi ja see võib tekitada palju segadust. Kõik nimetatud omadused ei pruugi sind üldse kõnetada. Igal inimesel kujuneb isiklik kaassõltuvuse muster, mis on seotud lapsepõlves omandatud perekonna rollidega.

Kaassõltuvuse test

Kaassõltuvus väljendub peamiselt suhete kaudu. See võib olla sinu suhe partneriga, vanemaga, täiskasvanud lapsega, sõbraga, kolleegi või ülemusega. Enne testi tegemist, mõtle suhtele, mis valmistab sulle pikemat aega muret. Vasta küsimustele, mõeldes just sellele suhtele.

Testis on 25 küsimust ja vastamine võtab 5 minutit.

Vajuta siia, et avada test.

Kaassõltuvuse tunnused

Painavad muremõtted

Sa kardad teiste hinnanguid, sulle ei anna rahu, mida teised sinu kohta arvavad. Oled mures, kas sa meeldid neile või mitte. Sa oled mures, kas sa oled piisav, teed piisavalt. Kui kellelgi on elus raske periood, siis tundub võimatu temaga toimuva pärast mitte muretseda.

Sa kaotad end teiste eludraamadesse

Sa usud, et sina tead mida tuleb teha ja sa tunned tungivat vajadust teisi aidata. Sa näed teisi endast nõrgemana ja saamatuna. Teiste elu “korda tegemine” ja vajalik olemine tekitab sinus väärtuslikkuse tunde.

Sa oled valvas ja ettevaatlik

Teiste meelejärgi olemine on sulle väga oluline, seetõttu ei armasta sa seada selgeid piire. Sa hoidud teisi ärritamast ja loobud selle nimel enda vajaduste, mõtete ja tunnete ausast väljendamisest. Konflikt tähendab sinu jaoks läbikukkumist.

Sa oled üles kasvanud enesekeskse või sõltuvushaige pereliikmega

Sa oled õppinud olema nähtamatu ja tubli. Lapsepõlves kogetud emotsionaalne hülgamine paneb alkohoolikute täiskasvanud lapsi ennast eirama ja takistab tervete lähisuhete loomist. Sa oled loonud endale tubli inimese maski, et keegi ei saaks teada kui ebakindla ja ebapiisavana sa end tegelikult tunned.

Sa koged sageli abitust, häbi ja süütundeid

Lapsepõlves kogesid paljud kaassõltlased emotsionaalset mahajäetust. Sa hakkasid tundma häbi, et sinuga pidi olema midagi väga valesti. Sa hakkasid uskuma, et see oli sinu süü, et vanematel oli raske elu.

Sa oled perfektsionist

Sinu ootad endalt liiga palju ja ei ole endaga kunagi rahul. Sa kardad läbikukkumist ja ei julge teha suuri muudatusi. Sa ei taju enda tegelikke võimalusi ja oskusi. Sa võtad ette rohkem, kui sa jaksad.

Kaassõltuvuse individuaalprogrammi

Isikliku kaassõltuvuse mustri läbitöötamiseks pakun võimaluse osaleda individuaalprogrammis, mis koosneb viiest kohtumisest zoomis.

Loe programmi kohta täpsemalt vajutades SIIA

Suhtesõltuvus

Kaassõltuvus on lähedalt seotud suhtesõltuvusega. Kui kaassõltlane võib klammerduda nii sõbrasse, töökaaslasesse, klienti, lapsesse või oma vanemasse siis suhtesõltlased klammerduvad kas reaalsesse või kujuteldavasse partnerisse.

Kui sa vastasid nendele küsimustele jaatavalt, siis on väga võimalik, et sa oled suhtesõltuvuses. Samuti sa võiksid kaaluda suhtesõltuvust, kui sinu lähedased panevad tähele, et sa sõltud liigselt enda kaaslasest ja oled eraldunud varasemast seltskonnast. Mõnikord saab suhtesõltlane ise aru, et ta on partnerist liiga sõltuvaks muutunud ja üritab muutuda iseseisvamaks, kuid enamasti läheb ta selle käigus konflikti endaga või partneriga.

Suhtesõltuvuse ja kaassõltuvuse mõju

Enda vajaduste ja elu ignoreerimine lõpeb tavaliselt sisemise ärevuse, üleväsimuse, läbipõlemise või haigusega. Võttes vastutuse teise täiskasvanud inimese eest, aitad sa kaasa tema sõltuvusele ja abitusele. Ülehoolitsemine takistab „abitul“ võtta oma probleemide eest vastutust. See ei lase tal kasvada täiskasvanud inimeseks, kes õpib ise lahendama raskeid olukordi.

Kuidas vabaneda liigsest sõltuvusest endale lähedase inimesega?

Alati ei ole lahkuminek parim lahendus. Lahendused sõltuvad suhte iseloomust ja probleemidest. Juhul, kui on tegemist vägivaldse ja seksuaalselt väärkohtleva inimesega, on kindlasti vaja pöörduda pereterapeudi, suhteterapeudi või kogemusnõustaja poole. Vägivallal ei ole õigustust. Kõige tähtsam on see, et sa julged ennast panna elus esikohale ja oled enda vastu hooliv.

Olulised sammud sõltuvussuhtest vabanemise teekonnal:

Igaüks on enda õnne sepp

Eesti vanasõna