Kaassõltuvus

Oled kannatlik, empaatiline ning pühendunud teiste toetamisele? Annad teistele kogu aeg nõu, sest ainult sina tead kuidas tuleb asju õigesti teha?  Kui sa annad liiga palju ja saad vastu liiga vähe, võid ühel hetkel kogeda, et oled ennast tühjaks andnud ja ära kurnanud.

MIS ON KAASSÕLTUVUS? Kaassõltuvus on Mina kaotamise tunnus. Ühel hetkel sa ei saa enam hästi aru, kes sa oled. Kus lõped sina ja kus algavad teised. Kus asub piir? Mille eest vastutad sina ja mille eest nemad?

Kaassõltlaste elus on esikohal teiste inimeste õnn, nende vajadused ja probleemid. Ülioluline on tunda end vajalikuna, hoiduda konfliktidest ning säilitada head kuvandit. Liigse hoolitsemise või kontrollimisega muudab ta teised endast sõltuvaks. Liigselt teistele keskendudes on kerge jõuda punkti, kus sinu väärtused või vajadused jäävad tagaplaanile, tervis ütleb üles ja rahad kuivavad kokku.

Kaassõltuvust iseloomustavad sageli järgmised jooned:

Kaassõltuvuse test

Kaassõltlane võtab teiste inimeste eest liiga palju vastutust. Ta kontrollib, muretseb ja muudab ülehoolitsemisega teised endast sõltuvaks.

Testis on 25 küsimust ja vastamine võtab 5 minutit.

Vajuta siia, et avada test.

KUIDAS KAASSÕLTUVUS TEKIB? Kaassõltuvus kujuneb sageli välja juba lapsepõlves, kui lapse emotsionaalsed või füüsilised vajadused jäid rahuldamata. Näiteks võib see tekkida peredes, kus üks vanematest kannatab sõltuvuse, vaimse haiguse või ebastabiilse käitumise all. Samuti kui üks vanematest on väga range, jäik ja hinnanguline. Teine vanem on pühendunud olukorra lahendamisele ja lapsed peavad kiiresti „suureks“ saama.

Laps õpib selgeks kuidas mitte tüli teha, sest enda tunnete ja vajaduste ignoreerimine aitab hoida “rahu” ja teenida välja armastust. Hea ja kuulekas laps kogeb, et ta on nähtamatu, sest tema sisemaailma jaoks ei jätku vanematel ressursse.  

Selline käitumismuster kandub tihti edasi ka täiskasvanuellu ning hakkab mõjutama erinevaid suhteid. Tekitvad suhted inimestega, kes on emotsionaalselt või füüsiliselt väga domineerivad, näiteks alkoholi- või narkosõltuvuse, vaimse haiguse või muude raskusetega seotud olukordades. Sellises kooselus ei ole stabiilsust ning elu on ettearvamatu. Kunagi ei ole kindel, millises meeleolus ta täna on, kas läheb kohe tüliks või mitte.

KEDA KAASSÕLTUVUS MÕJUTAB? Kaassõltuvus võib mõjutada inimesi kõikidel elualadel ja igas vanuses. Sageli tekib see inimestel, kes satuvad suhetesse sõltuvusprobleemidega või emotsionaalselt distantseeritud partneritega. Samuti võib kaassõltuvust esineda sõprussuhetes, töökeskkonnas või vanemlikus rollis, kus inimene klammerdub suhetesse, kus ta peab jätma ennast tagaplaanile ja keskenduma teiste probleemide lahendamisele.

Kaassõltuvuse individuaalprogrammi

Isikliku kaassõltuvuse mustri läbitöötamiseks pakun võimaluse osaleda individuaalprogrammis, mis koosneb viiest kohtumisest.

Loe programmi kohta täpsemalt vajutades SIIA

KUIDAS TERVENEDA KAASSÕLTUVUSEST? Tervenemine nõuab eneseteadlikkuse ja piiride seadmist. See võtab aega, kuid harjutades on kõik võimalik.

Tervenemise teekonnal on kolm olulist sammu:

  1. Probleemi tunnistamine – Tunnista, et oled kaassõltuv. Kuula podcaste ja loe kaassõltuvuse raamatuid. Saa teadlikuks, kuidas need mustrid mõjutavad sinu käitumist ning suhteid.
  2. Omaksvõtmine – Praktiseeri regulaarselt enesereflektsiooni, kuidas ja millal sinu kaassõltuvuse omadused esile kerkivad. Kuidas nad mõjutavad sinu valikuid ja käitumist? Kuidas sa oled võimaldanud oma elul selliseks kujuneda?
  3. Uute mustrite harjutamine – Sea endale eesmärgid ning tee väikseid igapäevaseid samme, mis toetavad sinu emotsionaalset tervist ja heaolu. Pööra rohkem tähelepanu oma vaimsele ja füüsilisele tervisele, tegele regulaarselt mõne hobiga.  

Emotsionaalse sõltuvuse vähendamine – Õpi enda eest hoolitsema ja lase lahti teiste imetlemisest. Hakka ausalt väljendama oma mõtteid, vajadusi ilma teise heakskiidu otsimiseta. Ennast ausalt väljendades saad sa kergemini aru, kas ta päriselt hoolib või mitte.

Tugisüsteem – Leia inimesi, kes sind hästi mõistavad. Liitu mõne kaassõltuvuse tugigrupiga, sest sealt leiad sa tuge ning hinnanguvaba toetust. Süsteemselt oma mustritega tegelemine aitab uute harjumuste loomisele tõhusalt kaasa. Grupis on kergem üle saada väärtusetuse ja häbi tunnetest. Üksinda mõtiskledes ja tegutsedes on kergem jääda vanade harjumuste võrku kinni.

Professionaalne abi – Psühholoogi, terapeudi või kogemusnõustaja poole pöördumine aitab analüüsida kaassõltuvuse juurpõhjuseid ning kujundada uusi toimetulekustrateegiaid.

Sa kardad, et äkki ma muutun kaassõltuvusest tervenedes isekaks? Tervetes suhetes on andmine ja saamine tasakaalus. Sa ei ohverda oma tervist teise inimese päästmise nimel, sest enesehool on sinu prioriteet. Tervetes suhetes austavad ja hoolivad partnerid üksteise vajadustest. Nad teevad kompromisse kuid ei lähe vastuollu oma väärtustega. Terved suhted on nagu kahesuunalise liiklusega tänavad, kus ei teki püsivaid ummikuid.

Liitu juba täna 7. märtsil 2025 algava kaassõltuvuse tugigrupiga, vajutades SIIA: https://forms.gle/nD5x4KgGGS8YzgkY9

Kuupäevad kevad 2025: 7.03, 14.03, 28.03, 11.04, 25.04, 9.05, 16.05, 30.05, 6.06, 13.06

Aeg: Kell 17.30 – 20.00

Tasumiseks on kaks võimalust:

  1. Korraga tasudes kehtib soodushind 520 eur. Hind sisaldab esmase nõustamise tasu.

2. Neljas osas tasudes on kuutasu 120 eur, kokku 560 euri. Hind sisaldab esmase nõustamise tasu.

Osadena tasudes märtsist juunini on maksete tähtaeg on kuu 1. kuupäev alates 1.03.25

Esmase nõustamise tasu tagab koha koolitusel aga ei kuulu tagastamisele kui koolitusest loobuda.

Kus: Tallinnas, Pärnu mnt 102 B korpus, Pesa saalis

Registreerimiseks vajuta SIIA: https://forms.gle/vzq4MKDZtfw1DPbq7

Peale registreerimist saadan sulle ankeedi ja lepime kokku esmase nõustamise aja. Seanss kestab 90 min ja on soodushinnaga 80 eur. Tasumine toimub arve alusel.

REGISTREERIMISE viimane tähtaeg on 13. veebruar 2025.

Kui sa soovid rohkem teada programmi kohta, siis osale 7. veebruaril 2025 toimuvas TASUTA infotunnis. Osalen infotunnis: https://forms.gle/as9Y8pj7qqEddSoh8

Sa oled kulutanud nii palju aastaid selleks, et muuta kedagi teist õnnelikumaks. Ei ütlemine on olnud mõeldamatu ja kuklas on tiksunud: Kas mina olen õnnelik? Kas üldse jõuab kätte aeg, kus mina tohin endale aega võtta?

Oled Sa valmis panema oma vajadused ja väärtused esikohale ning astuma esimese sammu? Sel kevadel on sul võimalus oma mustreid muuta!

Kaassõltlaste tugigrupp on toetav ja turvaline koht kus õpime:

Liitu tugigrupiga vajutades SIIA: https://forms.gle/vzq4MKDZtfw1DPbq7

Igaüks on enda õnne sepp

Eesti vanasõna