LOE: Kuidas väljuda madala enesehinnangu ja kaassõltuvuse tsüklist?

Kas sul on kombeks end teistega võrrelda, kui neil on midagi mida sinul ei ole? Olgu see majanduslik edukus, oskus suhelda või olla enesekindel esineja, igal juhul ei tõsta võrdelmine enesehinnangut. Võrdlemine on halb harjumus, millega teeme ennast teistest väiksemaks ja tühisemaks.

Loe edasi
12 sammu programm

Toetusgrupp sõltlaste lähedastele “Eneseväärtustamise 12 sammu” 2024 -2025

Grupp kohtub Pesa saalis 28.08.2024 – 21.05. 2025.

Loe edasi

Miks ma kordan suhteid, mis ei paku rahuldust vaid kannatusi

  • Kas sulle mõnikord tundub, et sa liigud ühest halvast suhtest teise, hoolimata soovist mitte kunagi enam neid vigu teha?
  • Miks on sageli need naised, kes on kasvanud üles emotsionaalselt kättesaamatu emaga, oma lastega külmad ja asjalikud?
  • Miks abielluvad alkohoolikute täiskasvanud lapsed tihti sõltuvushaige inimesega?
  • Miks juhtub nii, et vägivaldsetes peredes üleskasvanud inimesed loovad suhted, kus nad on ise vägivallatseja või ohvri rollis?
  • Miks abielluvad naised, kelle isad on olnud truudusetud, üsna tihti mehega, kes peab armukesi?

Mitte keegi, kes on kord seda läbi elanud, ei taha uuesti kogeda truudusetust, vägivalda ega kooselu sõltlasega. Ometi korduvad need mustrid senikaua, kuni me ei asu teadlikult tegema muutusi oma uskumustes ja valikutes. Sharon Martin, pereterapeut ja kaassõltuvuse nõustaja väidab, et on mitmeid erinevad põhjuseid, miks need kogemused meie elus korduvad.

Loe edasi
Kaassõltuvus

LOE: Millal on oluline lasta lahti ja eemalduda?

Millal tuleb lahti lasta inimesest, ilma kelleta tundub elu tühi? Ta võib tähendada sulle kõike, isegi kui ta käitub sinuga hoolimatult. Kui sa armastad inimest, kes valetab, petab või süüdistab, et sa ei mäleta „õigesti“ või ei saa „naljast“ aru, siis on sulle kallis inimene tegelikult vägivaldne. Sa püüad teha kõik, et tülist hoiduda, kuid sellel ei ole mõju. See on lõks. Mida enam sa püüad olla tema meele järgi, seda vähem ta sind austab. Olukorrad korduvad, ta sõidab sinust üle, sest sa ignoreerid ohumärke. Suhe temaga on sulle olulisem kui sina ise. Sa ei väärtusta ennast piisavalt. Keegi ei saa tunda end väärtuslikuna, kui ta elab koos inimesega, kes teda ei austa.

Loe edasi
Kaunis naine

Miks sa ootad, et tema muutub?

Unistustes elamine on uinutav. See aitab püsida suhetes, mis on ammu kiiva kiskunud ja kus ei ole tõsiseltvõetavaid märke, et olukord hakkaks paranema. Ometi loodame hoolimata kõigest, et lähedane inimene muutub just selliseks nagu meie tahame. Oodates päeva, kus tema on jälle hea ja tore, aitab mööda vaadata sinu rahuldamata vajadustest ja “perekonda „koos hoida“.

Loe edasi
Kogemusnõustamine

Millised on sinu väärtused? Mis on sulle oluline?

Kaassõltlane on tubli ja kohusetundlik. Hea inimesena on kaassõltlasel raske öelda EI. Konfliktihirmus annab ta nõusoleku asjadele, mis ei pruugi langeda kokku tema vajaduste või väärtustega. Tema fookus on kohustustel ja seetõttu kipub ta ignoreerima oma probleeme seoses tervise, raha, suhete või elustiiliga.

Loe edasi
Holistika instituut terapeudid

Suhte ohumärgid. Miks me neid ignoreerime?

Kui suhtes tekivad probleemid, siis on mõnikord raske aru saada, kust jookseb piir. Mida on normaalne taluda ja mida mitte? Võib olla hakkad sa endalt küsima: Miks just mina satun kokku vägivaldsete või hoolimatute inimestega? Mis on minus valesti, et ma ei suuda suhteid hoida? Miks mulle meeldivad „ pahad poisid“?

Loe edasi
Alkoholisõltuvus

Kuidas taastuda kaassõltuvusest – 7 olulist sammu.

Kaassõltuvusest tervenemine võib tunduda võimatu. Sulle tundub, et sina oled ainus inimene, kes temast aru saab ja teda mõistab. Sa võid tunda hirmu, et ilma sinu abita ta kas hukkub või käib alla. Sa võid uskuda, et parem üks halb suhe kui lõputu üksindus. Kui hirm varjutab meie mõtlemise siis tekib lõksus olemise tunne – me ei näe lahendusi, mis on otse meie nina all. Me unustame, et täiskasvanuks saamine tähendab enda eest vastutuse võtmist. Tervenemine on valik, mida igaüks saab teha ainult ise.

Loe edasi
Holistika

Kas minu piirid on liiga nõrgad või liiga tugevad?

Miks on inimesed on sageli üleväsinud, masenduses, ärevad, rahulolematud või pettunud? Enamasti on põhjuseks puudulikud piirid.

Loe edasi
Suhtesõltuvus

Miks on ohtlik olla liiga hea?

Kui sageli sa julged öelda: „Ei, mulle see ei sobi.” või “Mina ei saa sind praegu aidata”. Kui tahame olla viisakad ja kenad inimesed, siis võib otsekohesus, piiride seadmine, endale kindlaks jäämine tunduda isekas.

Loe edasi