Kaassõltuvusest tervenemine võib tunduda võimatu. Sulle tundub, et sina oled ainus inimene, kes temast aru saab ja teda mõistab. Sa võid tunda hirmu, et ilma sinu abita ta kas hukkub või käib alla. Sa võid uskuda, et parem üks halb suhe kui lõputu üksindus. Kui hirm varjutab meie mõtlemise siis tekib lõksus olemise tunne – me ei näe lahendusi, mis on otse meie nina all. Me unustame, et täiskasvanuks saamine tähendab enda eest vastutuse võtmist. Tervenemine on valik, mida igaüks saab teha ainult ise.

  • Me ei saa sundida kedagi muutuma. Oluline on mõistmine, et me ei saa kontrollida teise inimese elu. Me ei saa kontrollida tema mõtteid, tundeid, valikuid ja valikute tagajärgi kogu aeg. Ükskõik kui palju sina loed eneseabi raamatuid ja saad aru kust midagi tuleb, siis tema ei muuda oma käitumist kui ta seda ise ei taha teha. Muutumine on tülikas, seetõttu ainus keda sa saad muuta, oled sina ise.

Küsimused endale: Kas ma suudan usaldada, et ka valu ja kaotus saavad olla väärtuslikud õpetajad?

  • Loobu nõu andmisest ja abi pakkumisest, kui tema ise sinu poole ei pöördu. Teise inimese päästmine, tema tegude tagajärgede ära hoidmine aitab tal muutuda abituks ja sõltuvaks.  Harjuta teadlikku vaatlemist ja harjuta aktiivse kuulamise tehnikaid nagu peegeldamine ja kokkuvõtted. Katsu aru saada, mida tema tahab ja ei taha.

Küsimused endale: Miks ma teda päästan? Mida ma kaotan, kui tema võtab enda eest vastutuse ja lõpetab joomise?

  • Harjuta piiride seadmist. Kui sa keskendud tema elu korda tegemisele, siis sa kurnad ennast ära. Sa unustad hoolitseda oma tervise eest, ignoreerid oma vajadusi ja võimekust. Sa unustad oma piirid. Vastutuse võtmine oma vajaduste eest aitab sul öelda JA endale ja EI teistele. Teadlikkus oma piiridest aitab sul leida aega enda jaoks ning eemalduda ühepoolsetest suhetest.

Küsimused endale: Millised minu suhted ja eluvaldkonnad vajavad paremaid piire? Kellele on mul kõige raskem öelda EI. Keda see inimene minu jaoks sümboliseerib?

  • Sa ei pea kõigile meeldima. Teiste ootuste ja vajaduste järgi ennast kohandades on kerge muutuda kameeleoniks. Teised hakkavad võtma sinu olemasolu enesestmõistetavalt kui sa oma vajadusi ja mõtteid ei väljenda. Endale meeldimine ja sisemine rahu saavad kasvada, kui laseme lahti uskumusest, et peame olema perfekstsed ja veatud.

Küsimused endale: Kui ma olen kartnud öelda välja oma arvamust – siis kas kasu mis ma sain, oli pikaajaline või lühiajaline? Mida ma tegelikult vajan? Mida mul tuleb hakata väljendama?

  • Ära lase vastumeelsusel kuhjuda. Head ja abivalmid inimesed kogevad sageli pettumust kui teised nende vajadustega ei arvesta. Hirm olla isekas ja pealetükkiv ei lase oma vajadusi õigeaegselt väljendada. Aja jooksul kogunenud pahameel muudab kaassõltlase teiste suhtes passiiv-agressiivseks, küüniliseks ja enda suhtes hoolimatuks. Ta võib hakata uskuma, et tema on ohver, kes ei saa mitte midagi teha, et olukorda muuta.

Küsimused endale: Mida mina teen või jätan tegemata selleks, et säilitada düsfunktsionaalset olukorda oma suhetes?

  • Õpi ennast tundma.  Kui sa oled üles kasvanud tundega, et sina vastutad teiste pereliikmete meeleolu ja heaolu eest, siis on väga võimalik, et sa ei tea kes sa tegelikult oled.  Sa pidid rahuldama vanemate vajadusi, olid nende lohutaja või koduabiline. Nad ei märganud sinu erilisi andeid ja oskusi ega suunanud sind neid arendama. Sa õppisid alla suruma oma seisukohti, tundeid, huvialasid, et ära hoida hoida konflikte. Täiskasvanuna defineerid sa ennast läbi oma rolli tööl, kodus nt. ma olen ema, ma olen õpetaja, ma olen IT spetsialist.

Küsimused endale: Mida ma väärtustan? Milline tegevus paneb minu silmad särama? Millised on minu elu eesmärgid? Milline oleks minu unistuste elu?

  • Õpi ennast armastama ja oma vajaduste eest hoolitsema. Kaassõltlane on enda suhtes passiivne inimene. Ta eeldab, et teised peaksid märkama tema häda, üksindust, muresid ilma et ta ise sellest teada annaks. Ta ootab, et teised helistaksid talle ja kutsuksid teda kontserdile või spasse.  Tal on raske võtta initsiatiivi, et minna arsti juurde või teraapiasse. Enesearmastus algab suhtumise muutmisega endasse. Sa vajad iseenda heasoovlikkust, leplikkust, julgustust ja sõbralikku kohalolu kõige enam, et terveneda väärtusetuse tundest.

Küsimused endale: Millised on minu pimenurgad seoses vajadustega suhtes, tööl, kodus? Milline tegevus või olukord pakuks mulle naudingut? Mida ma sel nädalal võiksin enda heaks teha?

Kaassõltuvusest tervenemine ei ole sündmus vaid protsess, mis kestab aastaid. Alguses võid sa kogeda suurt segadust, sest sa ei oska tuua fookust endale. Nii nagu ainesõltlased on ka kaassõltlased kained või ebakained. Iga kord kui sa jälle usud, et tema muutumine on lahendus, oled sa nö „ ebakaine“. Iga kord kui sa heietad lootusi, et asjad lahenevad ise, ilma et sina teeksid reaalseid muudatusi, oled sa „ebakaine“. Esimene samm kainuse suunas on reaalse olukorra ja oma kaotuste tunnistamine. Sa oled kaotanud meelerahu, tervise ja aastad, et sõltuvushaiget muuta. Nüüd vajad sa tuge, julgust ja usku endasse, et teha muudatusi ja luua oma elus tasakaal andmise ja saamise vahele. Sinu tervenemine on võimalik.