LOE: Kuidas väljuda madala enesehinnangu ja kaassõltuvuse tsüklist?

Kas sul on kombeks end teistega võrrelda, kui neil on midagi mida sinul ei ole? Olgu see majanduslik edukus, oskus suhelda või olla enesekindel esineja, igal juhul ei tõsta võrdelmine enesehinnangut. Võrdlemine on halb harjumus, millega teeme ennast teistest väiksemaks ja tühisemaks.

Kaassõltuvuse oluline osa on sõltumine teiste hinnangutest ja seeläbi oma identiteedi sidumine nende arvamusega. Ta usub sisimas, et tema saab elus kõigega hakkama kuid teised on nõrgemad ja neid tuleb päästa. Kaassõltlane kardab enda vajaduste eest seista, sest siis ta on teiste silmis isekas ja halb inimene ning teda lükatakse kõrvale. Hirm mitte meeldida ja olla maha jäetud sunnib teiste probleeme esikohale seadma.

Kaassõltuvus ja madal enesehinnang toetuvad teineteisele.

Mida madalam on sinu enesehinnang, seda rohkem püüad sa elada teiste elu. Sa oled tubli, kohusetundlik ja püüad olla kõigiga heades suhetes isegi siis kui sa enese kaotad. Patricia Spadaro ütleb:“ Kui sa astud teise kingades, kellegi teise tempos või kellegi teise teel, siis sa ei austa ennast.“ Madal enesehinnang peegeldub väärtusetuse tundes, et mina pole oluline, ma ei tee piisavalt või mul on midagi puudu.

Madala enesehinnanguga inimesed kogevad tihti:

Usume siiralt, et enesega rahuloluks vajame teiste positiivset tagasisidet. Niiviisi uskudes toidame kaassõltuvust, sest häälestame end teiste järgi ja unustame oma väärtused.

Kui sinu vanemad olid kõrgete nõudmistega või jätsid sind emotsionaalselt hooletusse, siis sinu enesehinnang võib sõltuda tugevalt teiste arvamustest. Emotsionaalselt hooletusse jäetud lapsed muutuvad täiskasvanuna sageli perfektsionistideks. Nad usuvad, et veatus võimaldab saada tähelepanu ning olla heaks kiidetud. Juhul kui keegi ei ole rahul, elavad nad seda väga raskelt läbi. Väike kriitiline märkus võib tekitada kontrollimatu reaktsiooni. 

Mäletan kuidas ma abielu alguses vajasin oma partneri poolt palju tähelepanu. Mina olin lapsega kodus ja tahtsin õhtuti rääkida. Tema oli tööpäevast väsinud ja tal ei olnud  ressursse mind nii palju kuulata kui ma vajasin. Hakkasin uskuma, et viga on minus. Tegin kõik, et pälvida tähelepanu. Olin nii usin ja tubli kui oskasin. Aastate jooksul unustasin ära asjad mis olid mulle olulised – unustasin oma huvialad, väärtused ja vajadused. Muutusin sisemiselt väga rahulolematuks ja hakkasin teda kritiseerima kuigi baaspõhjus oli minu madal enesehinnang. Mida rohkem ma teda süüdistasin ja tema vigadele keskendusin, seda kaugemale läksin ma endast. Ma olin ennast kaotanud, sest ma ei näinud suhtes oma osa ja vastutust, vaid kogesin end tema ohvrina.

Madala enesehinnangu ja kaassõltuvuse tsükkel tekitab:

Tervenemise teekond

Tsüklist väljumine toimub väikeste sammudega. See ei ole häbiasi, kui sa tunnistad väärtusetuse tunnet või oma kaassõltuvust. Tervenemine nõuab suurt julgust ja enesekaastunnet. Sellepärast on sellel teekonnal oluline olla endaga õrn ja hooliv.

Mis on eneseväärtustamine?

See on tunne, mis ütleb sulle kas sa oled piisav või kas sa väärid armastust. See on tegelikult miski, mida sul on võimalik endale ise pakkuda isegi kui sinu vanemad ei ole olnud toetavad. Vanemaid me muuta ei saa, kuid saame muuta oma uskumusi. Kaassõltuvusest tervenemise teekonnal töötame enesehinnaguga, muudame oma hoiakuid ja harjumusi ning hakkame nägema oma olukorda laiema nurga alt. Õpime võtma vastutuse enda osa eest. Hakkame nägema võimalusi seal kus enne kogesime abitut lõksus olemise tunnet. See, kes valib terveneda madala enesehinnagu ja kaassõltuvuse tsüklist saab alustada viie eesmärgiga

Enesehool on tervenemise alustala

Enesehool kasvatab enesehinnagut ja väärtuslikkuse tunnet. Kui sa unustad oma vajadused, siis jooksed sa energiast tühjaks. Elu muutub kohustuseks, ärevus ja depressioon muutuvad tavaliseks.

Inimesed, kes endast hoolivad, teavad oma vajadusi. Nad hoolitsevad oma baasvajaduste ja turvalisuse eest. Nad käivad arsti juures, puhkavad ja magavad piisavalt. Nad julgevad öelda EI ja tunnevad piire mida nad ei tohi ületada. Nad on pühendunud oma energia ja aja väärtustamisele.

Sinu vajadused ja väärtused teevad sinust sinu. Sa võid oma vajadustega arvestada, isegi siis kui sa tunned end süüdi. Kaassõltlased on meistrid ennast unustama ja süüdistama, kuigi nende süü on enamasti ebaadekvaatne. Ebatervelt kallutatud suhted annavad nende elule sisu ja väärtuse. Tervenedes mõistad ühel hetkel, et mitte keegi teine ei saa teha sind õnnelikuks ja hoolitseda sinu vajaduste eest, kui sa ei tea, kes sa oled. Ükskõik kui raske on seda tunnistada, siis meie ise vastutame oma õnne eest, see on meie ülesanne.

Eneseväärtuse tunde kasvatamiseks on sul vaja õppida tundma oma häid külgi ja tugevusi. Mineviku kahetsemine ja vanemate süüdistamine ei vii edasi. Muuda lapsepõlvest õpitud negatiivsed uskumused positiivseks. Tee seda julgelt ja teadlikult. Tervenemne ei ole sündmus, see on pikk protsess, sest meil on kalduvus korrutada kahjulikke mõtteid kuna nad on nii tuttavad. Samuti on meil harjumus kiinduda ebatervetesse inimestesse, kuna nad tekitavad lapsepõlvest tuttava tunde ja mõjuvad seeläbi väga turvaliselt.

Enesehinnang ja eneseväärtustamine algab eneseusaldusest. Selle asemel, et muretseda mida teised sinult ootavad, keskendu endale ja märka oma mõtteid, tundeid, reaktsioone. Pane nad regulaarselt päevikusse kirja. Sinu tunded peegeldavad sinu vajadusi. Kui sa õpid oma vajadusi ja väärtusi tõsiselt võtma, saavad neist teejuhid, mis aitavad sul teha paremaid otsuseid enda või teiste kohta.

Enda usaldamine kasvab, kui sa hakkad märkama oma tajusid. Kuidas sa saad aru, mis on sulle hea? Kas see on sisemine hääl, tunne või midagi muud? Kus sa seda oma kehas tunned? Veeda rohkem aega vaikuses, aeglustu ja õpi ennast tundma. Austa oma kogemusi. Kui sul tekib kellegi või millegi suhtes halb tunne, siis uuri ja järgi seda. Sa tohid end usaldada.

Tõhus viis, kuidas tõsta oma enesehinnangut on eemalduda negatiivsetest ja vägivadsetest inimestest. Inimesed, kes keskenduvad sinu vigadele ja ei toeta sinu püüdlusi, ei aita sul terveneda madalast enesehinnangust.

Kaitse oma emotsionaalseid piire sellega, et sa õpid vähendama nende inimeste mõju endale. Pea meeles, et karmid hinnangud ja ebaõigalsed reaktsioonid sinu suhtes peegeldavad nende reaalsust ja madalat enesehinnangut mitte sinu oma! Eemaldu, lõpeta enese õigustamine ja mürgiste inimeste heakskiidu otsimine.

Vägivaldsed nö gaasikeerajad tunned sa ära selle järgi, kui nad panevad sind kahtlema oma reaalsuses, oma mõtetes ja kogemustes. Kui sa usud seda mida nad ütlevad, siis hakad sa lõpuks kahtlema oma mõistuses. Nende negatiivne mõju sinule väheneb, kui sa valid usaldada oma kogemusi mitte nende arvamusi ja eemaldud neist emotsionaalselt või füüsiliselt.

Sisekõne on meie mõtted ja hoiakud ning mõjutab alati meie tundeid. Kui sisekõne on negatiivne, siis tundub maailm kuri ja ohtlik. Kriitilist sisekõne nimetatakse Sisemiseks Kriitikuks. See pärineb lapsepõlvest ja on mõjutatud päritoluperekonna hoiakutest asjadesse või inimestesse. Samuti peegeldab negatiivne sisekõne sinu päritoluperekonna liikmete, õpetajate, lasteaia kasvatajate või treenerite suhtumist sinusse. Seetõttu on väga oluline märgata ja teadlikult muuta hoiakuid, mis ei toeta sinu eneseväärtuslikkuse tunnet.

Lõpetuseks. 12 sammu programmis pärineb mõte: „Üks päev korraga“. Kaassõltuvusest ja madalast enesehinnagust tervenemine nii käibki, väikeste sammudega õrnalt ja kindlalt ennast hoides. Seda on väga hea teha grupi või terapeudi toetusel. Olen sinu jaoks olemas, kui soovid tulla seansile või kui sind huvitab grupitöö, siis augusti lõpus alustan uue grupiga kaassõltlastele.

Kert Grünberg

Holistilise regressiooni terapeut, tase 7

Life Coach, kaassõltuvusnõustaja