LOE: Millal on oluline lasta lahti ja eemalduda?

Millal tuleb lahti lasta inimesest, ilma kelleta tundub elu tühi? Ta võib tähendada sulle kõike, isegi kui ta käitub sinuga hoolimatult. Kui sa armastad inimest, kes valetab, petab või süüdistab, et sa ei mäleta „õigesti“ või ei saa „naljast“ aru, siis on sulle kallis inimene tegelikult vägivaldne. Sa püüad teha kõik, et tülist hoiduda, kuid sellel ei ole mõju. See on lõks. Mida enam sa püüad olla tema meele järgi, seda vähem ta sind austab. Olukorrad korduvad, ta sõidab sinust üle, sest sa ignoreerid ohumärke. Suhe temaga on sulle olulisem kui sina ise. Sa ei väärtusta ennast piisavalt. Keegi ei saa tunda end väärtuslikuna, kui ta elab koos inimesega, kes teda ei austa.

Mõnikord on sulle oluline inimene on pidevalt hädas. Mida suuremad on tema probleemid, seda rohkem sa aitad, sest ta on sinu pereliige või hea sõber. Sa mõtled kaasa ja aitad lahendada tema probleeme. Ometi tuleb hetk, kui tuleb tal lasta omapäi edasi toimetada isegi siis, kui ta tundub abitu. See võib olla hirmutav kuna miski ei viita, et ta oleks võimeline võtma olukorra eest vastutust ja tegema vajalikke samme. Tavaliselt juhtub see siis, kui ta on harjunud teisi oma hädades süüdistama. Ta on õppinud toetuma ja ei ole sisemiselt kasvanud täiskasvanuks.

Ülehoolitsevate vanemate või partneri „abiga“ ei ole ta saanud kogeda, et kõikide inimeste elus on suuri väljakutseid ja nende ületamine õpetab olema vastutustundlik täiskasvanu. Kui ta on harjunud olema abistatav, võib talle vastutuse tagasi andmisega kaasneda vihane süüdistustelaine, sest isekus käib õpitud abitusega kaasas.

Millal on oluline lasta lahti? Nii nagu hamba välja tõmbamine on ebameeldiv aga vajalik, nii on lahti laskmine liigsest vastutusest, ebarealistlikest ootustest või ussitanud suhtest valik, millest mööda hiilimine ainult suurendab sinu kannatusi.

Millist kasu sa saad kui sa eemaldud ja astud selle julge sammu?

Mõnikord kedagi armastades kogeme, et meil tuleb tema probleemide lahendamine paremini välja kui tal endal. Aja möödudes on tema olukorraga harjunud ja meie oleme kaotanud oma tervise. Võib olla sa üritad olukorda muuta ja „panna talle mõistust pähe“ aga tulemust ei ole. Kui sa aktsepteerid, et sa ei saa teda ära päästa, siis sa annd talle võimaluse kasvada suureks. Raskuste ületamine teeb enesekindlamaks ja tugevamaks. Nüüd saad sa tuua fookuse oma elule ja alustada enda eest hoolt kandmisega.  Lastes lahti vabaneb suur hulk energiat ja aega, mille sa varasemalt kulutasid asjadele mida ei saa kontrollida, nagu teiste mõtted, tunded ja valikud. Lahti lastes saad sina vabaks vastutusest mis ei kuulu sulle.

Teinekord on inimene keda me armastame kättesaamatu ja enesekeskne kuid meie muudkui ootame ja loodame, et ta muutub. Püüame olla meeldivad, positiivsed ja hoiduda tülidest. Teeme kõik endast oleneva, et tema muutuks selliseks nagu ta oli minevikus kuid tulemus on vastupidine. Elades pidevas lootuses, annad sa vastutuse oma sisemise rahu eest tema kätesse. Sa valid kannatuse.

Oluline on ennast mitte süüdistada vaid endale tunnistada, et sa ei saa sellest suhtest seda mida sa vajad. Selline suhe on nagu narkootikum, sest isegi väike annus tema tähelepanu annab rahulduse ja suurendab sinus lootust, et ta muutub. Kui sa lased lahti ebarealistlikest ootusest siis sa saad valida, millist elu sa tahad elada. Ainus mida sa päriselt saad kontrollida on sinu elu ja valikud.

Mida tähendab lahti laskmine? Mida enam me oleme harjunud olema asjade keskmes ja liigselt vastutama, seda enam valitseb meid hirm kaotada olukorra üle kontroll. See on üks peamisi  takistusi, mis ei lase lahti lasta. Sa loobud tema elu elamisest. Kui sina otsid talle terapeute, paned tema jaoks arsti aega kinni, meenutad kui ta peab minema AA gruppi, siis sa kontrollid tema elu. Ta tunneb, et sul ei ole temasse usku. See ei ole sinu elu ja ta on täiskasvanud inimene. Kõige tõhusam viis anda vastutus talle tagasi on see kui sa lased tal kogeda oma tegude tagajärgi, ükskõik millised need on. Täiskasvanuks teeb see kui õpime oma valikute eest ise vastutama.