Sa kindlasti oskad olla imetore sõber teistele, kuid kas sa tead kuidas olla hea sõber iseendale?  See ei ole tegelikult väga erinev teisele sõber olemisest, kuid miks siis on nii raske olla enda suhtes lojaalne, usaldav, toetav ja julgustav?

Elus kõige olulisem suhe on meil endaga. Teised inimesed tulevad ja lähevad, kuid enda jaoks on sul alati võimalus kohal olla. Mõnikord juhtub, et sa kolid teise riiki elama või sinu sees toimub suur muutus ja varasemad sõbrad tunduvad järsku igavad. Sellises perioodis on eriti oluline, et sa oskaksid olla endaga sõber.

Kui jääme pikalt nukrutsema, sest meie kõrval ei ole kedagi, kes toetaks, siis kasvab pettumuse ja mahajäetuse tunne. Kui õpime märkama ja arvestama enda tundeid, vajadusi ning keha, siis õpime ennast usaldama ja endale toetuma ka nendel perioodidel kui on raske.

Mõned praktilised mõtted selle kohta, kuidas taaselustada endaga sõprussuhteid !

1. Lõpeta enda võrdlemine teistega. Kui sa ennast sageli võrdled, ei oska sa märgata enda andeid, võimalusi ja saavutusi. Hea sõber hindab sind just sellisena nagu sa oled. Kirjuta üles 5 omadust, mis sulle enda juures meeldivad!,

2. Õpi ennast tundma. Igapäevaelu siginas ja saginas unustame sageli ära, mida meile meeldib teha ja mida mitte. Kui sulle on väga oluline, et teised inimesed oleksid sinuga rahul, siis võib olla sa ei teagi, mida sa ise vajad just praegu kõige enam. Enda tundmine on oluline oskus endaga sõbrunemise teekonnal. Võta mõned hetked ja kirjuta üles viis näidet iga teema kohta:

Mida ma väärtustan ja millesse ma usun?

Mis mind huvitab?

Mida ma tahan teha, kui mul oleks aega elada üks aasta?

Mida kindlasti tasub proovida, isegi siis kui ma läbi kukun?

Kuidas ma ennast hellitan ja lohutan?

3. Enda eest hoolitsemine ei ole isekus. Vastupidi. Meil kõigil on oma emotsionaalsed, füüsilised ja vaimsed vajadused. Nende eest hoolitsemine ei ole luksus vaid esmatähtis, sest see annab sulle võimaluse ka teiste eest hoolitseda.

Kuidas ma hoolitsen enda keha ja vaimu eest?

Mis minuga juhtub, kui ma unustan seda teha?

4. Piirid, piirid, piirid. Piiride seadmine on samamoodi enese eest hoolitsemine. Kui unustame seda teha, siis lõpetame läbipõlenuna haigevoodis või tigedana, et keegi meist ei hooli. Hea sõber aitaks sul hoida oma piire ja julgustaks sind enda eest seisma ning rääkima tõtt.

Kuhu, kellega või milles on sul vaja seada piir?

 Kuidas sa saad seda teha nii, et sa jääd kindlaks, heasoovilikuks ja selgeks?

5. Räägi endaga sõbralikult. Elus oleme sageli endaga liiga kriitilised. Proovi rääkida endaga nii nagu räägiks sinuga tõeliselt hooliv sõber, kui sul on parasjagu raske aeg. Mida ta sulle ütleks? Võib olla ta ütleks: „Ma olen siin, sa võid alati helistada. Sa võid minu peale loota, ma aitan sind.“

Mõtle, mis on hetkel sinu elus suurim murekoht?

Kujuta ette, et sinu sõbral on praegu samasugune olukord. Mida sa talle ütleksid?

Proovi nüüd endale ( kõva häälega) öelda sama asja ja sama hoolivalt!

Enda sõber olemine ei saa asendada sõprussuhteid teiste inimestega, sest mingi tasandil me kõik vajame teisi inimesi. Endaga ausas ja sõbralikus suhtes olemine aitab kasvatada ehedaid suhteid teistega. Me ei vaja enam nii sageli väliseid kinnitusi, vaid me ise teame, et oleme olulised ja väärime hoolivust.

Enda sõbraks saamine ei tähenda üksindust. Võime tunda end üksikuna ka siis, kui ümberringi on palju toredaid inimesi. Parim abivahend üksinduse vastu on õppida nautima oma seltskonda ning suhtuma endasse hoolivalt ja hellalt.

Igasuguse sõpruse kasvamiseks läheb aega ja energiat. See on protsess, mis vajab pühendumist ja ausust. Selleks, et saada endaga parimaks sõbraks, alusta väikeste sammudega enda tundma õppimise suunas. Aja jooksul õpid sa ennast paremini kuulama, märkama ja endaga arvestama.

Armastusega, Kert