Vabastav hingamine

Hingamise  teadlik muutmine on kõige kergemini kättesaadav vahend, et muuta oma elu. Vabastava hingamise praktika tõstab energiataset, vabastab kogunenud emotsionaalseid ja füüsilisi pingeid  ning aitab integreerida emotsionaalselt raskeid seisundeid nagu lein

Vabastav hingamine pakub ka ühekordsel praktiseerimisel lõõgastust ning tekitab füüsilise ja hingelise rahulolu tunde.  See on hingehoiu praktika, mida on hea teha mõned korrad kuus, et hoida enda hing kergena.

Vabastava hingamine aitab leida üles eluröömu, teadvustada ja aktsepteerida enda tundeid, vajadusi ning võimaldab sul elada rahuldustpakkuvamat elu.

Teadliku hingamise praktikaid on kasutatud aastatuhendeid erinevates kultuurides eluenergia liigutamise, teadvuse muutmise ja füüsilise heaolu saavutamise eesmärgil.

Hõimukultuurides on kasutanud teadlikku hingamist, et terveneda ja saada kontakti esivanemate hingede, kadumaläinud hingeosadega jm eesmärkidel

Indias, Tiibetis  ja Hiinas välja arendatud hingamisharjutuste süsteemid (Chi Kung, Tai Chi, Pranajama ), on 2000-3000 aastat vanad ja neid harjutusi praktiseeritakse tänapäevani, kuna nad on tõhusad ja efektiivsed.

Puudulikult hingamine on elu jooksul kujunenud harjumus.

Sageli ei ole inimesed teadlikud kehas asuvatest pingetest, sest nad on stressis olemisega ära harjunud.

Tunne, et hing pitsitab, südames on raske ja ei ole energiat ega jaksu elada on igapäevane kogemus.

Paljud inimesed hingavad seetõttu pinnapealselt rindkeresse, tekitades kehas „ võitle-põgene-tardu“ seisundi. Pidev valmisolek võitluseks väsitab nii sinu keha kui vaimu.

Sellistel puhkudel aitab hästi vabastav hingamine või joogatunnis õpetatav teadlik hingamine, kus sind juhendatakse ja õpetatakse enda hingamist jälgima ja muutma. Teadlikult hingates aitad nii oma keha kui hinge.

Mis juhtub seansi ajal?

Vabastavat hingamist on soovitav praktiseerida koos juhendajaga, sest sügav ühendatud hingamine viib sügavale muutunud teadvuse seisundisse ja sa saad ühenduse enda alateadvuses oleva materjaliga.

Hingamisseansi ajal kogetud tunded võivad olla seotud sündmustega olevikus, minevikus või sünnimomendil. Juhendaja kohalolu ja hea ettevalmistus on sellistel puhkudel väga olulised.

Teadlikku hingamist praktiseerides on erinev mõju olenevalt sellest, kas sa hingad rindkeresse või kõhtu, kas läbi suu või läbi nina. Vahe on selles, millist eesmärki sa soovid selle seansi läbi saavutada. Kõike seda täpsemalt saab sulle seletada individuaalseansil hingamisõpetaja või hingamisgrupi läbiviija.

Abistavate elukutsete esindajad näiteks nagu õpetajad, kasvatajad, näitlejad, lauljad, arstid, nõustajad, psühholoogid unustavad kergesti enda vajadused ning on ühel hetkel vastamisi läbipõlemise ja eluväsimusega.

Vabastava hingamise pikaajalise praktiseerijana olen märganud, et inimesed kes sellega pidevalt tegelevad on helgemad, paindlikumad ja usaldavamad elu suhtes.

Vabastav hingamine ei ole soovitav juhul, kui sa tarvitad hetkel psühhoosiravimeid, sul on skisofreenia või sa oled väga ärev.

Kui sul on kahtlusi , kas vabastav hingamine sulle sobib, siis palun pea oma raviarstiga enne selles osas nõu. Pean oluliseks kõikide abistavate elukutsete inimeste koostööd ühise eesmärgi saavutamise nimel, mis on sinu psüühiline ja füüsiline heaolu.

Sügavat hingamist soovides, Kert Grünberg